V praxi sa často stretávame s tým, že zákazníci počujú tieto dve slová prvý krát. Rozumieme tomu, ak nie ste grafik, Vám zbytočné :)
Ak ale kupujete logo, alebo grafiku, či posielate svoje podklady na výrobu trička je fajn mať aspoň základnú predstavu, čo je čo

Pokúsim sa stručne a laickou rečou vysvetliť, v čom sa od seba vektor a bitpmala líšia. Začnem tým jednoduchším.

Bitmapa je napríklad fotka, scan, hociaký obrázok, ktorý si stiahnete z internetu v danom rozlíšení vo formáte jpg, prípadne png (jpg s priesvitným pozadím). Tento obrázok len jednu veľkosť a to práve , v ktorej ho na internet niekto uploadol. Určite sa Vámstalo, že ste si chceli nejaký pekný obrázok pozrieť podrobnejšie - zväčšiť ho. Alebo priamo vytlačiť, no väčší.

Pôvodný obrázok

A obrázok zrazu vyzeral nejak takto:

Rozpixloval sa.

Toto je hlavné riziko všetkých bitmáp (jpg, png, ps). Ak chcete bitpamu použiť na potlač, je potrebné ju dodať v presnom rozmere. Zväčšenie, alebo zmenšenie takéhoto obrázku výrazne ničí jeho kvalitu, obrázok sa štvorčekuje!

Zatiaľ čo v rastrovej grafike (bitmapa) je celý obrázok definovaný pomocou hodnôt jednotlivých farebných boodov (pixlov) usporiadaných do pravouhlej mriežky, vektorový obrázok je zložený zo základných geometrických útvarov, ako body, priamky, krivky, mnohouholníky. 

Základná vlastnosť vektorov je na rozdiel od bitmapy tá, že takúto grafiku môžte zväčšiť a zmenšiť akokoľvek len chcete a obrázok nestratí nič zo svojej kvality!

Vektor sa teda nekreslí klasicky, ale obrázok sa "modeluje" pomocou rôznych tvarov, ich spájaním, prekrývaním,..
Ide o časovo náročnú techniku, kde sa obrázok tvorí prekrývaním jednotlivých farebných plôch a vo výsledku vidíme len jednoliaty celok.

Malá ukážka "dovnútra" vektorového obrázku:

Obrázok je tvorený rôznofarebnými plochami, ktoré sa navzájom prekýrvajú. Môžte si to predstaviť napríklad ako prácu s modernými fimom. Vytvoriť z fima zemeguľu znamená, že gulička bude najprv modrá, potom na nu poukladáte hnedé kontinenty a na ne kde-tu zelenú trávu, riečky,...a všetko to vrstvíte pekne na seba. A nejak tak funguje ak takýto vektorový obrázok:)

O niečo jednoduchšia práca je s jednofarebnými grafikami. Ich krivky (obrys) vedia využiť najrôznejšie stroje na vyrezávanie potlačí (ploter), gravírovanie (laser), výrobu pečiatok,...

Všetky grafiky v našej ponuke sú vektorové grafiky! Dajú sa teda použiť ako na potlač malých vizitiek, tak na veľkoplošnú tlač (billboard). Bez vektorovej grafiky by sme nemohli rezať na plotry potlače na textil, ani tlačiť malé grafiky na stuhy.

Časovo náročnej práci zodpovedá aj cena takejto grafiky.

Ak máte záujem o vlastné logo (pre firmu, klub, akciu) žiadajte len vektorovú grafiku. Tieto grafiky sa tvoria v programe coreldraw (.cdr), alebo adobe illustrator (.ai) Bitpamu môžte použiť len na letáky, či FB stránku, ale žiaden výrobca Vám z nej nespraví kvalitnú potlač na textil, pečiatky, či vizitky!